top of page

SPATIUM ALACA
Otonom Yangın Önleme Sürü İHA Sistemi

Orman yangınlarının erkenden tespit edilip gerekli önlemlerin alınabilmesi amacıyla geliştirilen yapay zekâ destekli sürü insansız hava aracı çözümüdür. Rota planlama ve otonom hareket, arazi haritalama, termal görüş, karar destek mekanizmaları ve batarya değiştirme istasyonu gibi birçok özellik barındıran sistem sürekli uçuş yeteneği sayesinde yangınları en erken aşamada tespit edebilir.

route planning.jpg

Rota Planlama ve Otonom Hareket

Alaca, rota planlama algoritmamız ve tam otonom hareket kabiliyetlerimiz ile birlikte kullanılması planlanan bölgede ön çalışma gerektirmeksizin, otonom kurulum ve keşif gerçekleştirebilir. Bu sayede arazi tanıtımına gerek kalmadan kullanıma ve yer değiştirme durumlarına karşı hazırlıklı olunmasını sağlar.

1000_F_246008030_tvtYqVQYfSGELQZuYD9sKx3AjOD95pQp-transformed.jpeg

Arazi Haritalama

Kamera görüntü ve mesafe sensör verilerinden yapay zeka tabanlı fotogrametri yöntemleri aracılığı ile arazinin dijital haritası elde edilir. Rota planlama ve kayıt tutma için üretilen dijital haritalar coğrafi bilgi sistemi kapsamında değerlendirilir.

thermal.jpeg

Termal Görüş ile Yangın Tespiti

Yangınların erkenden tespit edilebilmesi için derin öğrenme tabanlı bilgisayarlı görü modelini içeren ve termal kamera çekirdeklerinden alınan verileri işleyerek küçük yangınların dahi tespiti eden görüntü işleme modülüdür. Bu modül sayesinde yangınlar henüz yeni başlamışken erken safhada uyarı sistemleri devreye girer.

fw.jpg

Strateji ve Karar Destek Mekanizmaları

Olası yangın müdahalesi gerektiren durumları uzman ekip henüz yoldayken yangın stratejileri geliştirebilmesi adına canlı görüntü aktarımı, yangın yönü, yangın şiddeti, arazi koşulları, muhtemel karşı-ateş bölgeleri ve müdahale stratejileri gibi bilgiler, yangın söndürme amirinin bulunduğu afet koordinasyon aracına raporlanır.

unknown02.png

Batarya Değiştirme Sistemi

Sistem güneş panelleri ve rüzgâr türbinleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı insansız hava aracının şarj süreçlerini kapsayan bir istasyon barındırır. İstasyon yedek bataryaların şarj edilmesini ve otonom şekilde batarya değiştirmesini sağlar.

bottom of page